אפקטים לתמונות

אפקטים לתמונות

אחת הדרכים הטובות ביותר לצפייה בתמונות היא עדיין באמצעות אלבומים. לאחר הדפסת אלבום ניתן לראות את התמונות ו"להרגיש" אותן, גם לא מול המחשב, הטאבלט או הסמארטפון. הסתכלות באלבום היא דרך טובה להנצחת ארועים, מקומות וזמנים מיוחדים – טיולים, טקסי סיום, תקופות בחיים. אחד הדברים החשובים לפני הדפסת אלבום היא עיצובו – חשוב לדאוג כי כל תמונה שנבחרה תקבל את הטאצ' האישי, תראה במיטבה ותדגיש את מה שהצלם רצה והתכוון להדגיש. אפשר לשחק עם אפקטים מיוחדים כדי להשיג תוצאות מקוריות וייחודיות וליצור אלבום מרהיב במיוחד.

כמעט לכל אחד יש היום מצלמה בהישג יד בסמארטפון או אחרת. כמות התמונות רבה, כבר לא צריך לחשוב פעמיים לפני כל תמונה שמצלמים כי מספר התמונות בלתי מוגבל, להיפך, כדאי ורצוי לשחק עם יכולות המצלמה והאפקטים המיוחדים, לנסות ליצור תמונות ייחודיות ומרהיבות שנראות מקצועיות במיוחד.

פילטרים בזמן צילום

במצלמות דיגיטליות יש את האפשרות להשתמש בפילטרים, שיכולים להיות דיגיטליים או מכניים. פילטר, או בשמו העברי – מסנן – כשמו כן הוא מסנן חלק מקרני האור המגיעות למצלמה, וניתן להשיג באמצעותו אפקטים מיוחדים בעת הצילום.פילטר מכני ניתן להבריג על מצלמות רפלקס, ובמצלמות שאינן כוללות הברגה אפשר להשתמש במתאם שמתחבר על ההברגה של החצובה. פילטר דיגיטלי קיים במגוון רחב של מצלמות דיגיטליות ומדמה צילום באמצעות פילטרים פיזיים, ללא הצורך לתוספים, שינויים או מאמץ.

הפילטרים הנפוצים לשימוש הם:

·         פולרייזר, מקטב –הופך את התמונה לכהה ורוויה יותר וכן מגדיל את הקונטרסט בעת הצילום, על ידי כך שמסנן את האור המוחזר מעצמים לא מתכתיים. שימוש במקטב מאפשר חשיפה ארוכה יותר לקבלת תמונה מפורטת יותר.

·         פילטר DN – מקטין את כמות האור הכוללת הנקלטת במצלמה. בחשיפה ארוכה ניתן להגיע לאפקטים מיוחדים. שימוש בפילטרND  הדרגתי מאפשר צילומים ייחודים של תמונות, בהן חלקה של התמונה דורש הקטנת החשיפה וחלקה דורש הגדלת חשיפה – למשל בשקיעה.

·         דיאופטר – פילטר המאפשר צילום מקרו.

·         מסנני צבע – מאפשרים רק לאורך גל מסוים להקלט במצלמה ויוצרים אפקטים מיוחדים בצילום עצמו ובעיקר במעבר לצילום שחור-לבן.

·         פילטרים מיוחדים – פילטרים מיוחדים מאפשרים לקבל מגוון אפקטים ייחודיים ככוכבי צבע, ערפל וכדומה.

עיבוד התמונות לאחר הצילום

גם לאחר צילום התמונות ניתן להמשיך ולעבד אותן כדי להגיע לתוצאה המושלמת. קיימות מספר תוכנות, חלקן חינמיות וחלקן בתשלום, המאפשרות עיבודים שונים של התמונה. עיבוד התמונה יכול להיות כל דבר החל מהוספת טקסט, דרך חיתוך והצגת חלק מהתמונה, שינוי גווני הצבע, הבהירות, הקונטרסט והרוויה בתמונה וכלה בהוספת מסגרת או אפקטים מיוחדים כגון יצירת תמונות קלידוסקופ מתמונת המקור.

אלבום מרהיב במיוחד מתחיל בתמונות. אפקטים בזמן צילום ולאחריו מאפשרים להביא כל תמונה בדיוק למקום אליו הצלם רצה להגיע.